Rozne diety na choroby - Kiedy tracisz swoja tlusta twarz


Pl To dieta eliminacyjna oparta na diecie Paleo ( żadnych ziaren nabiału i strączków) zalecana pacjentom z chorobami autoimmunologicznymi z której usunięto. Dieta chorego dziecka - Produkty spożywcze niewskazane w chorobie refluksowej. Poradnik dla pacjentów z chorobą nowotworową i ich rodzin. Dieta na wątrobę - Wylecz.

Zmniejsza też ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Drugi powód, dla którego dieta jest ważna w chorobie Parkinsona to stosunkowo często występujące u tych osób zaparcia. Rozne diety na choroby.

Časté sú tiež poruchy správania. Pl Dieta ta funkcjonuje pod różnymi nazwami – inne nazwy diety to: dieta 13 – dniowa Szwedzka Mayo.

Kilka tego typu wpisów znajduje się w spisie treści ale myślę że możnaby stworzyć osobny wątek mówiący o pokarmie zalecanym dla szczurów przy poszczególnych chorobach. Dieta przy zapaleniu żołądka | Party. Zwiększone zapotrzebowanie na białko czy energię) oraz różne smaki. Autorka zaleca również wprowadzenie do diety pokarmów i suplementów sprzyjających odbudowie organizmu zdrowych tłuszczów i probiotyków które pomogą nam odbudować potencjał. Analiza 200 przypadków pacjentów którzy stosowali różne alternatywne formy terapii ( w tym Terapię Gersona) pokazała że ponad połowa z nich pokonała przewlekłe choroby ( głównie nowotwory) właśnie poprzez wprowadzenie zmian w sposobie życia i odżywiania2. Mają różny skład, który uwzględnia indywidualne potrzeby danego chorego ( np. Staraj się jeść pięć porcji owoców i warzyw dziennie. Rozne diety na choroby. Białka te nie są źródłem wszystkim aminokwasów egzogennych – czyli takich, jakie musimy dostarczyć organizmowi wraz z dietą. Roman 9 lipca Droga Rysiu decyduja mniej niz czynniki zewnetrzne, otoz geny same sie nie aktywuja a nadrzedny wplyw dna na choroby to mit srednia zycia wcale. Szacuje się, że co czwarty Polak cierpi na różne formy kandydozy i nie zawsze o tym wie. Scharffenbergiem – profesorem dietetyki na ».


Suplementy na odporność – czy suplementy diety mogą pomagać w chorobach autoimmunologicznych? Proporcje czasowe między tymi okresami mogą być różne ( w zależności od odmiany IF) dla jednych może to być 8/ 16 dla innych np.

Co jeść, czego unikać? Helioterapia: zachowaj umiar w wystawianiu się na słońce Aby opalanie pozytywnie wpłynęło na organizm, trzeba go zażywać w rozsądnych dawkach.

U detí s Tourettom sa často vyskytujú školské problémy, úzkosť či depresie. „ Suplementy diety mogą być cennym uzupełnieniem codziennej diety szczególnie u osób cierpiących na różne schorzenia np. Słowa kluczowe: fitosterole kwasy tłuszczowe, tłuszcz diety, lipidy osocza szczury. Zawierają one różne szczepy bakterii jelitowych, naturalnie występujących w naszym przewodzie pokarmowym.
U chorych ze schorzeniami z grupy autoagresji mogą rozwinąć się różne nietolerancje o różnym nasileniu. Walcząc z tymi chorobami i paleniem papierosów przez pacjenta spotykamy się z trudnościami w opanowaniu tej choroby.

Leczenie Chorób Tarczycy. W diecie dlatego też każdy chory powinien obserwować reakcję swojego organizmu na różne produkty spożywcze i eliminować z diety te które powodują lub nasilają dolegliwości.

Dieta zmniejszająca stan zapalny ( Hashimoto, RZS oraz inne. Musisz jeść różne rodzaje aby upewnić się że dostarczasz organizmowi. Hashimoto: Czego i dlaczego nie jeść?

Wegetarianizm), ; dieta lecznicza – żywienie w którym z. Dieta – Wikipedia, wolna encyklopedia Jak najlepiej zadbać o sylwetkę i poprawić sobie samopoczucie?

Skóra jest największym organem naszego organizmu. Naktnęłam się na wypowiedź Śliwy na temat ziół i moim zdaniem to bardzo pomocne informacje, ale niestety nie wszystkie. Dieta na zgagę i refluks, co jeść? Pl Spożycie owoców i warzyw może obniżać ciśnienie krwi i chronić przed chorobami serca, a nawet uniemożliwić wystąpienie niektórych nowotworów.

Dieta wegetariańska, a może semiwegetariańska? 10 Citrónová voda zmenšuje pálenie záhy Na tento účel môžete aj počas dňa zmixovať čajovú lyžičku citrónovej šťavy s polovicou pohára vody a. Nieodpowiednie odżywianie się jest przyczyną 12% przypadków zachorowań na dnę moczanową.

Może dlatego, że już zawczasu są poskręcani chorobami i brakami odżywczymi. Wszystkie schorzenia autoimmunologiczne mają swój początek, „ gdy układ immunologiczny zawodzi i zaczyna przez.
Dieta w profilaktyce chorób serca - Teraz Serce. Rozne diety na choroby. Vasquezem, ktory stworzyl wlasny protokol i np. Zapalenie błony śluzowej żołądka inaczej zapalenie żołądka lub nieżyt może być wywołane przez różne czynniki. Choroba Hashimoto – dieta i jej ogólne zasady. Miażdżyca najczęściej doprowadza do stwardnienia tętnic. W przypadku choroby na cukrzycę typu 1 musisz dokładnie wyliczać swoje racje żywieniowe tak, aby w każdym posiłku znalazła się odpowiednia liczba konkretnych wartości odżywczych – białka węglowodanów oraz. Różne jej formy mogą występować pod nazwami retinol, beta- karoten czy prowitamina A.

Podobne objawy, różne choroby - Nierzadko symptomy chorobowe mogą zmylić! Powinniśmy już teraz działać: kontrolować swoją otyłość, modyfikować dietę i wprowadzać różne formy aktywności fizycznej. Roczniki Państwowego Zakładu - Google Գրքեր՝ արդյունքներ Na choroby układu krążenia zapadają głównie osoby z nadwagą i otyłością stąd poleca się stosowanie diety niskokalorycznej z ograniczeniem tłuszczów bo spadek.

Choroby układu krążenia takie. Starość to efekt uboczny.

Rola diety w czasie trwania choroby no- wotworowej i po jej wyleczeniu jest rów- nie ważna? Są różne suplementy diety, ale te 4 raczej powinieneś przyjmować. Powróćmy do tematu diety, która jest nieodłącznym elementem leczenia dny i może mieć na nią znaczący wpływ. Nedarí sa Vám schudnúť Recepty a jedálny lístok na rýchle schudnutie Koľko zjesť kalórií pri nízkokalorickej diéte Rady na stravovanie a zdravé. Jednym z symptomów tej choroby jest ból pojawiający się w okolicy oka, promieniujący na czoło i połowę głowy. Campbell promuje dietę wegetariańską i razem z rodziną przeszedł na ten Sposob ży- wienia. Co zatem jeść, a czego nie jeść w dnie moczanowej? Dieta roślinna jako niefarmakologiczne wsparcie leczenia łuszczycy.
Opracowano wiele receptur na zdrowy i lekki wygląd, ale która dieta będzie dla nas najlepsza? Profilaktyka chorob dietozaleznych. Terapia Gersona: dieta, która wygrywa z rakiem - OczymLekarze.
Trzeba jeść różne warzywa i owoce bo są w nich różne rodzaje flawonoidów które wzmacniają wzajemnie swoje działanie. Wiele dolegliwości. Tagi: dieta lewodopa, choroba Parkinsona zaparcia.

Częstość występowania choroby refluksowej jest porównywalna u mężczyzn i kobiet i wzrasta wraz z wiekiem. Je to ochorenie ktoré sa často prejaví v detskom veku najčastejšie okolo 6 – 10 roku života.

Wchłania 60 procent tego, ». Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na różne składniki pokarmowe. Zdrowa dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów organizmu, w tym na wątrobę. Dieta która od bardzo wczesnego wieku będzie wpływała na stworzenie takiego rodzaju charakteru, zastrzyki i nakazy stworzą kombinacje jaki władze uznają. Pl A może prowadzić nawet do utraty wzroku. „ Przyczyną wielu schorzeń choroby neurodegeneracyjne, takich jak miażdżyca, nowotwory jest występujący w organizmie.

Leczenie dietą - jakich chorób możesz się pozbyć, jedząc zdrowo. Nevyhnutne teda ovplyvní nielen domáce, ale aj školské „ fungovanie“ dieťaťa.
Wprowadźmy lekkostrawną dietę - unikajmy smażonych potraw i ostrych przypraw. Dieta warzywno- owocowa wspiera leczenie chorób częstsze występowanie chorób cywilizacyj- nych. Seksualność kobiety w chorobie nowotworowej.
Dieta może chronić przed chorobą płuc - Medycyna - różne artykuły. Key words: dietary fat phytosterols, plasma lipids, fatty acids rats.

Odpowiednia dieta to także właściwe narzędzie do walki z grzybicami takimi jak kandydoza, wywoływana przez drożdżopodobne grzyby z rodzaju Candida. Rozne diety na choroby. Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Do produktów mięso gęsi, żeberka, należą: tłuste gatunki mięs i wędlin – tłusta wieprzowina, tłuste kiełbasy, salceson, których należy unikać w diecie dziecka przy problemach z refluksem, pasztety, salami, golonka, kaczka, baleron serki.

Nadmierny stres nadużywanie niektórych leków ( zwłaszcza o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym), urazy choroby ośrodkowego układu nerwowego oraz nadużywanie alkoholu. Przemek jak zawsze zadaje ciekawe pytania i prowadzi dyskusje z Iwoną Wierzbicką na różne tematy.

Fenomen diety dr Budwig: Podobno uzdrawia z 50 różnych chorób. I kolendra a także szczypiorek ogórek, brokuły, roszponka, różne rodzaje kapusty, brukselka, szpinak, jarmuż, szparagi, fasolka szparagowa, szczaw .
Od czasu jak stały się modne różne diety wegańskie i ich odmiany toczą się zażarte dyskusje i spory na argumenty między zwolennikami i przeciwnikami. Nie ma jednej sprawdzonej diety, ponieważ każda osoba to indywidualny przypadek. Japoński Motyl: AIP.
Do najważniejszych z nich należały przejście na. Rozne diety na choroby. Dieta dobra dla serca to także doskonała profilaktyka chorób układu krążenia.
DOMOWE SPOSOBY NA PIECZENIE ODBYTU Wszystko na Temat Objawy, Przyczyny i Leczenie w InfoZdrowie24 pl. Rozne diety na choroby. Rozne diety na choroby. Pacjenci z chorobą Parkinsona cierpią na różne objawy pozamotoryczne, które często mają charakter zaburzeń psychicznych.

Jak wygląda moja dieta i suplementacja – dzień treningowy i. Polaków zauważa wpływ pogody na swoje zdrowie i samopoczucie Nasilają się dolegliwości dopada nas bezsenność, stajemy się drażliwi, na które już cierpimy bóle głowy. Możesz wyleczyć choroby autoimmunologiczne. Nieswoiste choroby zapalne jelit - złożony problem, różne.
Układu krążenia lub cukrzycy”. | Jaskiniowa Kuchnia.
Rozne diety na choroby. Dieta, która leczy reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby. W konsekwencji ponad 1/ 3 osób, czyli 12 milionów ludzi w Polsce cierpi na różne schorzenia spowodowane nieprawidłową dietą. Dieta w nadciśnieniu jest bardzo ważna.


Tezę tę obalono – wystarczy,. Dieťa s Tourettovým syndrómom | Rôzne.
Prawidłowy skład naszej mikroflory jelitowej ma duże znaczenie dla odporności organizmu piszą naukowcy na łamach Nutrition Reviews. Video: Raketa Falcon Heavy spoločnosti SpaceX vyniesla na obežnú dráhu automobil Tesla Zomrel herec John Mahoney, známy zo seriálu Frasier Rusko rozmiestňuje v. W zakresie diety mamy szeroki margines swobody w doborze składników.
Główną przyczyną zgonów w większości krajów europejskich także i w Polsce są nadal choroby rozwijające się na. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ponad 50 proc.
Choroby określane wspólnym mianem nieswoistych chorób zapalnych jelit ( NChZJ) obejmują takie jednostki chorobowe, jak: wrzodziejące zapalenie jelita grubego. I merytorycznych odcinków, odnośnie żywienia i zdrowego stylu życia. Dobrą wiadomością jest to suplementacja lub leczenie, że każda nowa dieta które próbujemy uczy nas jak organizm reaguje na różne czynniki.

Przynajmniej wtedy dość typowe dolegliwości ( wzdęcia, gdy nie chodzi o jakieś poważne choroby, ale, po prostu infekcje. Już mnie wystraszyłaś tym jogurtem, hehe.

Różne aspekty diety eliminacyjnej - Tlustezycie. To czynniki powodujące poważne choroby serca i układu krążeniowego.


Najwiekszy nacisk kladzie na eliminacje glutenu i ziemniakow) rozne diety ktore tak naprawde roznia sie w. Rozne diety na choroby. Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko. Naukowcy właśnie dowiedli, dlaczego warto wtedy z nich zrezygnować.

Zaburzenia pamięci różne rodzaje nerwicy, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, pobudzenie, padaczka udary niedokrwienne mózgu; ; z problemami natury. ŻYWIENIE A CHOROBA NOWOTWOROWA. BARF dla psa i kota. Ale huśtawka pogodowa może.
Choroby serca i zawały ( film) | Różne | Khan Academy. IF kontra tradycyjna dieta | Lifestyle Coach Nieswoiste choroby zapalne jelit - złożony problem, różne postępowanie. Rozne diety na choroby. Rola żywienia w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych.

Choć codziennie jesteśmy bombardowani reklamami nowych i coraz to skuteczniejszych leków oraz suplementów diety, coraz więcej osób skłania się w stronę medycyny naturalnej. Do produktów, które najczęściej wywołują nietolerancję u osób z chorobami autoagresji należą. Eksperci: Polacy wciąż nie wiedzą, jak zażywać suplementy diety. Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem: Cz. Współczesna rzeczywistość nie stwarza optymalnych warunków do ». Ze względu na przewlekły charakter choroby onkologicznej głównym celem optymalnej diety w chorobie nowotworowej jest: uzyskanie i utrzymanie. Żywienie podczas. - Google Գրքեր՝ արդյունքներ.

Pl Kilka odmian celiakii, różne objawy. Diety odchudzające, skuteczna oraz zdrowa dieta. Ich nadmierny rozwój może być niebezpieczny w skutkach. Dłuższy czas narażenia na różne szkodliwe czynniki oraz mniejsza sprawność układu.
Jakie papryczki chili należy używać do zmacerowania w oleju np lnianym świeże czy moga być suszone to bardzo istotne szczególnie teraz gdy nie ma na rynku. W wyniku choroby do wewnętrznej części ścian tętnic ( śródbłonka) " przyczepiają" się różne składniki krwi: cholesterol związki tłuszczowe sole wapnia itd. 300Natura Przeczytaj recenzję Możesz wyleczyć choroby autoimmunologiczne.
Klasyczna postać choroby trzewnej z objawami ze strony przewodu pokarmowego występuje u małych dzieci. Zgaga może więc być objawem choroby refluksowej przełyku czy też przepukliny rozworu przełykowego przepony, ale nie musi. Takich jak choroby serca no- wotwory, cukrzyca otyłość czy choroba Alzheimera. W grach zespołowych znaczenie mają różne cechy sprawności sportowej wśród których najważniejszą rolę odgrywają: szybkość siła gibkość i wytrzymałość. Przy chorobie autoimmunologicznej razem z problemami jelitowymi warto spróbować protokół autoimmunologiczny połączony z dietą FODMAP. Wyklucz z diety cukier - Zdrowie Radio ZET Dieta warzywno- owocowa na założeniach dr Dąbrowskiej to program odchudzania, którego najważniejszym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i. Dr Johanna Budwig urodziła się w 1908 roku.


Według niego nie istnieją specjalne diety na różne choroby cywilizacyjne. Do niedawna sądzono więc że w każdym roślinnym posiłku należy łączyć różne grupy produktów aby dostarczyć wszystkie aminokwasy egzogenne naraz. 10 najbardziej drastycznych diet. Choroby autoimmunologiczne a suplementy diety.
Dieta na wątrobę powinna zatem opierać się m. Szacuje się że wadliwe czyli zarówno niedoborowe jak i nadmierne oraz jednostronne żywienie jest przyczyną ponad 80 różnych chorób. 3 - Google Գրքեր՝ արդյունքներ Powyższa lista jest dość ogólna i stanowi dobry początek jednak różne choroby autoimmunologiczne dopuszczają niektóre pokarmy np.

Ten do którego przywyklismy Wlasnie z tego wzgledu moze sie wydawac ze wstapilismy na zupelnie nowy teren, lecz w rzeczywistosci jest to teren który istnial JUZ. Podstawy Biochemiczne Diety Optymalnej dr Kwaśniewskiego ślinne, miał działanie hipercholesterolemiczne. Tiki to określenie często używane w codziennym języku dla opisu różnych ruchów mimowolnych Kojarzą się nam z nerwowym zachowaniem, nadpobudliwością. Cierpisz na jakiekolwiek choroby autoimmunologiczne choroby tarczycy, choroby jelit i układu trawiennego, zaburzenia hormonalne, choroby skóry .

Przykładowe diety dla sportowców - fitdietetyk. Jaka dieta bezglutenowa jest najlepsza, na co zwrócić uwagę.

Witamina A potrzebna jest do syntezy rodopsyny światłoczułego barwnika absorbującego fotony światła znajdującego się w siatkówce oka. Wprowadzanie, składniki i przykładowy jadłospis Gry zespołowe.

Jeśli przyczyną stanu zapalnego Twojego organizmu są bakterie, lepiej nie sięgaj po słodycze. 96 komentarzy na tematNormy cholesterolu całkowitego HDL, LDL i trójglicerydów ” krzycho68 dnia kwi 23, Odpowiedz Witam Mam na imię Krzysztof w. U dorosłych zdecydowanie dominuje postać nietypowa, w której na pierwszy plan wysuwają się objawy pozajelitowe. Zobacz inne Zdrowie i diety najtańsze i najlepsze oferty opinie. Oto charakterystyka najpopularniejszych diet – zobacz, czy warto przejść na jedną z nich! Podobne objawy, różne choroby - styl.
Różne – Psie Diety 1. - Detské choroby dieta zwyczajowa ( naturalna) – powszechny w danej społeczności sposób odżywiania się, ; dieta alternatywna – przyjęty w sposób świadomy sposób odżywiania się mający na celu rezygnację ze stosowania niektórych pokarmów i metod ich przygotowania ( np. Dietoterapia to element wspomagający walkę z chorobą. DIETA CHORYCH NA CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA - Amber Care.

I ratowaniu życia ludziom którzy mieli pecha zachorować na dziwną chorobę, albo też pechowo ulegli wypadkowi świat wyglądałby zupełnie inaczej. Dieta w stłuszczeniu wątroby | NAFLD - dietetyk wyjaśnia! Cztery grupy krwi, cztery diety Choroby dietozależne. Dieta w chorobie Hashimoto.

Jakkolwiek dieta autoimmunologiczna Paleo pomogła wielu osobom z Hashimoto i innymi chorobami autoimmunologicznymi, to może być trudna do. W tym względzie na zwiększenie podatności na. Ja jestem na odstawieniu mleka, więc u mnie bardziej znajdzie sie w lodówce jogurt nat czy kefir.

Cellulit jak go pokonać Jak osiągnąć orgazm Odmładzająca moc peelingu; Związek po zdradzie; Powiększanie piersi; Operacja na zaćmę; Opinie o suplemencie. Idealnym rozwiązaniem jest dieta!

R jak Rola diety w chorobie nowotworowej. Zdarza się więc, że od wystąpienia pierwszych. Warto to sprawdzić gdyż lista chorób z autoagresji jest bardzo dług Zalecenia dietetyczne tu przedstawione mają charakter ogólny dieta dobierana. Dieta wegańska – nie każdemu wyjdzie na zdrowie. Pracowała jako główny specjalista- konsultant z tytułem doktora fizyki w Instytucie Badań Tłuszczu BAGKF w Münster. Toczeń i szpinak. Pdf Miażdżyca jest schorzeniem, w którym następuje stopniowe zgrubienie ścian tętnic i utrata ich sprężystości.

Zmyślone choroby: Jak pokonać przewlekłe choroby i prowadzić. Każdy chory powinien obserwować reakcje swojego organizmu na różne produkty spożywcze i eliminować z diety te, które powodują dolegliwości lub je nasilają. Dieta w chorobie Parkinsona | Centrum Dobrej Terapii Tu znajdziesz filmy na temat zdrowej diety zdrowego stylu życia, wykłady dla każdego prostym językiem szkolenia dla dietetyków. Na spożywaniu regularnych posiłków być urozmaicona czyli dostarczać wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach oraz bazować na.

W chorobach autoimmunologicznych ważne jest wyeliminowanie z diety produktów, które obciążają nasz układ odpornościowy. Dieta w chorobach serca | Kardiolo. W zależności od wartości energetycznej diety zaleca on różne porcje takich produktów owoce, jak: ziarna i produkty zbożowe, warzywa niskotłuszczowe. Grzyby jako remedium na różne choroby | Strefa zdrowia | Home.
Sercowo- naczyniowym ale z powodzeniem możemy upatrywać tu również efektów sylwetkowych, depresje . Skuszeni reklamami lub promocją w aptece kupujemy różne preparaty nie do końca wiedząc czy na prawdę są potrzebne i ile z nich dobrze się.

Dr Colin Campbell uważa że tak jak w przypadku raka, „ choroby autoimmunologiczne to jedna i ta sama choroba umiejscowiona w różnych częściach ciała i przybierająca różne nazwy”. 2 ՕգոստոսրոպեPodstawowe informacje na temat chorób serca zawału serca niewydolności serca. ZRzUĆ KILOGRAMY 17 zł, 17 zł - od 20, zBUDUJ FORMĘ, POKONAJ CHOROBY już od 20 porównanie cen w 35 sklepach.

Lekárske a klinické informácie o konjacu Možno ste sa s pomenovaním konjac ešte nestretli Je ale veľmi ľahko možné, že ste už počuli jeho častejšie. Z czym to się je. Polega to na tym, że AG jest najlepszym przewodnikiem Przewodzi energię najlepiej i niszczy tym sposobem wszystko co przeszkadza w przepływie energii w organizmie. Odpowiednia dieta wspomaga leczenie. Masz infekcję bakteryjną?

Była pochodzącą z Niemiec chemiczką fizyczką i aptekarką a przede wszystkim autorką książek o żywieniu i dietach. Dieta dla dzieci z refluksem | WP parenting Wegetarianizm inaczej jarstwo to rodzaj diety charakteryzujący się ».

Rozne Simpson podprogowa

Facebook; YouTube; Instagram; Dieta i gotowanie; dieta; post dr Dąbrowskiej; Dieta warzywno owocowa na czym polega Paulina Stępień; 49 komentarzy;. Zbilansowana dieta. Jadłospis i zasady najzdrowszej diety świata. dieta jest bezterminowa.
Centrum odchudzania santa rosa ca
Powinienem schudnac przed moim bbl
Kupowac garcinia cambogia 70 hca
Caralluma fimbriata onde comprar em porto alegre
Tluszcz blaster utrata masy ciala wyniki wstrzasnac
Lekarz utraty wagi buffalo ny
Szybki bezpieczny sposob na schudniecie
Tlumaczenie francuski garcinia cambogia
2 tygodniowy plan szybkiego odchudzania

Rozne diety Odchudzajacy montana

Dodatkowo wyeliminowanie niezdrowych składników żywności, wpływa na poprawę samopoczucia oraz zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca czy nadciśnienie. odżywianie · Piramida zdrowego żywienia, czyli recepta na aktywne życie.

Chcemy jeść zdrowo, lecz czytając różne.